Profilaktyka raka piersi- USG piersi

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi! Pamiętaj aby się zbadać!

USG piersi jest podstawową metodą diagnostyczną używaną do rozpoznawania nieprawidłowości morfologicznych i diagnostyki schorzeń piersi. Badanie USG piersi oparte na technice ultrasonograficznej jest nieinwazyjne i niebolesne, można je wykonać podczas wizyty ginekologicznej.

Strona Główna > Blog > Profilaktyka raka piersi- USG piersi

Spis Treści:

    Wskazania do badania USG piersi

    Wskazanie do wykonania badanie USG piersi w ogólnym przypadku wynika wytycznych w kwestii profilaktyki raka piersi. Niemniej zaobserwowanie zmian w obrębie tkanek piersi u dojrzałych pacjentek nie będących w ciąży, stany zapalne aktywne i przebyte oraz pojawienie się bolesności są podstawą do konsultacji i wykonania ultrasonograficznego badania piersi (USG piersi).
    Czy mężczyźni również w określonych okolicznościach potrzebują USG sutków?

    Tak, mężczyzn też dotyczy rak piersi ale na tyle rzadko że nie jest to zalecana standardowa profilaktyka, stąd badanie takie jest wykonywane jedynie w przypadkach wystąpienia określonych dolegliwości.

    Jakie choroby wykrywa USG piersi?

    Technika badań ultrasonograficznych (USG) piersi służy do wykrywania i analizowania wszelkich nieprawidłowości w formie guzów, nowotworowych, nieprawidłowości rozkładu gęstości tkanek piersi, oraz urazów, defektów lub/i uszkodzeń mechanicznych, wraz ze zmianami w przyległych węzłach chłonnych. Stąd obraz nieprawidłowości lub zmian w obrębie piersi łącznie z wywiadem i analityczną oceną lekarza wykonującego lub konsultującego badanie pozwala na diagnozowanie szerokiego katalogu chorób, od różnego rodzaju stanów zapalnych w obrębie piersi, poprzez obdukcję uszkodzeń mechanicznych aż po diagnostykę chorób nowotworowych, ocenę guzów wraz z pobliskimi fragmentami układu limfatycznego.

    Jak przygotować się do badania USG piersi?

     >  najlepiej wykonać badanie w I fazie cyklu miesiączkowego
     > czasami obraz USG trzeba dopełnić mammografią
     > u kobiet z gruczołową budową piersi USG pozwala uzyskać obrazy diagnostyczne wyższej jakości niż a u kobiet z tłuszczową budową piersi, dla których lepiej sprawdza się mammografia,
     > niemniej jednak zazwyczaj charakterystyka obrazu USG piersi ulega zmianom lecz są dość liczne wyjątki od tej reguły.
     > sprawą nadrzędną jest aby na badanie USG piersi przynosić wyniki badań poprzednich, bo klasyfikacja zmian ogniskowych, polega na porównywaniu ich wielkości.

     > USG piersi wykonujemy u pacjentek w trakcie ciąży i laktacji, bo z racji na większe narażenie na rozwój nowotworów w tych stadiach cyklu rozrodczego, bardzo ważne aby właśnie wtedy je wykonywać

    Przebieg badania USG

    Podczas badania USG lekarz ogląda tkankę piersi oraz struktury sąsiadujące. Badanie jest niebolesne i nieinwazyjne. W praktyce klinicznej, może zdarzyć się, że niektóre struktury sutka lub /i gruczołu mlekowego naczynia układu limfatycznego lub węzły chłonne będą mniej lub lepiej uwidocznione widoczne, na pierwszy rzut oka, co wymusza na lekarzu prowadzącym badanie zmianę kąta i pozycji przyłożenia głowicy ultrasonograficznej. Pomiędzy głowicę aparatu USG a badaną tkankę piersi lekarz nanosi specjalny żel zwiększający efektywność badania tj. czułość aparatu oraz poprawiający tak rozdzielczość jak i ogólną jakość obrazu diagnostycznego.

    Wysokiej jakości aparatura USG w Mami Clinic w Warszawie

    Dysponujemy najwyższej klasy aparatem USH Samsung Hera W9, w zestawie posiadamy głowice dedykowane do badań ginekologicznych. Posiadamy także monitor skierowany w stronę pacjentki, który pozwala jej na żywo śledzić przebieg badania, oraz uzyskać objaśnienie lekarza w kwestii elementów obrazu mogących budzić zainteresowanie pacjentów.

    Up